CIA sleduje Facebook a Twitter
4. 11. 2011
Blogy, či Twitter prezradia tajným službám veľa. Napríklad to, čo si ľudia vo svete myslia o americkej politike, či kde sa začnú najbližšie nepokoje.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Vedeli sme, že v Egypte sa čoskoro začne revolúcia, no nevedeli sme presne, kedy sa tak stane, tvrdí CIA.
Informácie mali vďaka svojmu špeciálnemu odboru, ktorý sa zaoberá sledovaniu sociálnych sietí, či blogov. Nachádza sa na utajenom mieste, kde sa ako prvé z médií dostala spravodajská agentúra AP.
Pomstychtiví knihovníci
Pracovníci, ktorých neoficiálne nazvajú "pomstychtiví knihovníci", vraj predpovedali aj to, že pnutie, ktoré sa prejavuje na egyptských sociálnych sieťach môže zmeniť mocenskú situáciu v krajine. Aspoň to necelý rok po začiatku arabskej jari tvrdí Doug Naquin, šéf Centra otvorených zdrojov.
Jeho pracovníci denne kontrolujú blogy a príspevky na Twitteri, za 24 hodín ich vraj až päť miliónov. Nielen v angličtine, osobitne cenní sú ľudia, ktorí poznajú cudzie jazyky.
Snažia sa odhadnúť, aká je nálada medzi bežnými ľuďmi vo svete. Predpovedajú tak dianie v Číne, v Afrike či v Pakistane. A v iných krajinách má centrum aj svojich zamestnancov, aby boli bližšie k dianiu.
Centrum sa začalo zameriavať na sociálne médiá v roku 2009, keď Twitter zohral veľkú úlohu pri neúspešnej revolúcii v Iráne. "V tom čase bola tretím najčastejším jazykom na blogoch perzština," povedal Naquin.
Internet sledovali aj ďalej. Zistili napríklad, že prejav amerického prezidenta Baracka Obamu smerom k moslimskému svetu v Káhire vyvolal kritické reakcie v arabských krajinách, ale aj v Izraeli.
Na internet prichádzajú aj vidiečania
Jedným sa zdalo, že najmocnejší muž sveta až príliš podporuje židovský štát, v Izraeli ho zas označili za proarabského.
Podobne skúmali aj reakcie na májové zabitie Usámu bin Ládina. Kým väčšina sveta to privítala, americká akcia na pakistanskom území sa nepáčila Pakistancom. A ani Číňanom, ktorí sú blízki spojenci Islamabadu.
V centre si však uvedomujú aj to, že ich výsledky môžu byť skreslené. "Robíme, čo môžeme, aby sme sa zbavili toho, čo sa dá označiť za preceňovanie významu mestskej spoločnosti," povedal Naquin.
Najmä v chudobných krajinách totiž ľudia na vidieku nemajú prístup k internetu. Postupne sa to však mení, napríklad v Afrike sa rozširovaním mobilných telefónov na sociálne dostáva stále viac ľudí.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.